Szatan boi się ludzi radosnych.

św. Jan Bosko
 
śW. JAN BOSKO

bosko_s.jpg

Pierwsze lata życia

Świety Jan Bosko (Don Bosco) urodzilł się 16 sierpnia 1815 r. w Becchi - w północnych Włoszech (Obecna nazwa tej miejscowosci to - Castelnuovo Don Bosco). Gdy miał zaledwie 2 lata zmarł jego ojciec - Franciszek. Wówczas cieżar wychowania i utrzymania calej rodziny spocząl na wdowie - Malgorzacie, która także w ostatnich latach swego życia była pierwszym pomocnikiem w pracy ks. Bosko. Jan Bosko jako kilkuletni chłopiec, widząc jak wielkim powodzeniem cieszą sie przygodni kuglarze i cyrkowcy, za pozwoleniem swej matki zaczał ich naśladować.
W ten sposób zbierał mieszkanców swojego osiedla i zabawiał ich w niedziele i swięta, przeplatając popisy modlitwą, pobożnym śpiewem i "kazaniem", które było powtórzeniem wcześniej usłyszanego w kościele.

Apostolstwo

bosco.jpgZa radą św. Józefa Cafasso wstąpił do Konwiktu w celu pogłębiania swojej wiary i wiedzy. Szybko jednak rozpoczął działalność polegajacą na niesieniu wszechstronnej pomocy mlodzieży, która wówczas bardzo licznie napływała do szybko rozwijającego sie miasta, by szukac srodków na utrzymanie. Jako datę rozpoczęcia przez ks. Bosko pracy z młodzieża, która wkrótce przerodzila sie w wielkie dzieło, przyjmuje się dzien 8.12.1841 r. - święto Niepokalanej. Ponieważ ciągle przybywalo tych, którym potrzebna była pomoc włacznie z udzieleniem dachu nad glową, ks. Bosko zaczał organizować specjalne domy. Tak powstawały oratoria i szkoły.
Dla zapewnienia lepszej opieki i w celu rozszerzania dzieła, założył Towarzystwo św. Franciszka Salezego (1859) i zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (1872).

System prewencyjny

Bardzo ważnym dziedzictwem ks. Bosko jest wypracowana i wypraktykowana przez niego metoda wychowawcza zwana "systemem prewencyjnym". Miedzy innymi polega ona na akcentowaniu takich wartości jak: religia, milość i rozum oraz na ciagłej asystencji przy mlodzieży. Dla współczesnych ks. Bosko, było to nowościa nie od razu znajdującą zwolenników. A i dziś nie jest ta metoda łatwa w praktykowaniu.

Zmarł 31 stycznia 1888 roku pozostawiajac umocnione już zgromadzenia.

Beatyfikowany w 1929 r.

Kanonizowany 1 kwietnia 1934 r.

Bursa Towarzystwa Salezjańskiego
ul. Ku Słońcu 124, 71-080 Szczecin 26 tel. 48-35-123, fax 485-48-84

mail: sekretariat@bursa-ts.szczecin.pl

 
 
Menu główne
Start
Wychowawcy
Sekretariat
Nabór
Wychowankowie
Statut
Regulaminy
Aktualności
Linki
Facebook
.
Kalendarium
Dni wyjazdowe
Wydarzenia ważne
Rady i ZWB
.
Samorząd
O samorządzie
Regulamin
.
Koła zainteresowań
Formacja
Sport
Turystyka
Kultura
.
Pedagog
Pedagog
Dla Wychowanków
Dla Rodziców
.
Archiwum
O Archiwum
.
KONSULTACJE
Matematyka
.
 Bursa Towarzystwa Salezjańskiego 2007